به ما بپیوندید
سعادت آباد، میدان سرو،۱۸ متری مطهری
۱۶ متری دوم، گلستان یکم، پلاک ۲
02122142604و02122091719
info@arianclinic.com
شنبه - پنج شنبه 10 الی 20
جمعه ها تعطیل

کار درمانی و کمک به درمان اختلالات تغذیه ای در کودکان

قسمت اول باید بدانید که مبحث تغذیه ، خیلی پیچیده است . در حالی که خوردن ، کاری است که برای بسیاری از ما بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسد ، اما همین کار برای برخی از افراد به مشکل خیلی بزرگی تبدیل شده است . خوردن ، کاری است که باید بدون این که حتی به آن فکر کنیم ، روزی چند بار آن را انجام بدهیم .

حتما شما هم خوردن در جلوی تلویزیون و یا هنگام گپ زدن با دوستانتان را تجربه کرده اید ؛ بدون آن که متوجه چیزی شده باشید ، وقتی که به سمت پایین نگاه می کنید ، می بینید که دیگر هیچ چیزی را برای خوردن باقی نگذاشته اید و کل کاسه چیپس یا ذرت بو داده تان ناپدید شده است !

بر خلاف عده ای که غذا خوردن برایشان کار بسیار ساده و دوست داشتنی ای است ، برای برخی دیگر این کار خیلی سخت و پیچیده است . وقتی که کودکان دچار مشکلاتی در غذا خوردن هستند ، اغلب می گویند که آنها مشکلات تغذیه ای دارند و احتمالا یک اختلال تغذیه ای هم در آن ها مشاهده می شود . در اختلالات تغذیه ای ، کودک به اندازه کافی غذای مناسب ، کالری و آب نمی خورد . این مسئله با اختلال در خوردن که در بسیاری از دختران نوجوان مشاهده می شود ، متفاوت است . برای بعضی از کودکان به ویژه کسانی که دچارمشکلات پزشکی یا اوتیسم هستند ، خوردن غذا بسیار دشوار و پیچیده است زیرا ۹ عامل اصلی در آن دخالت دارند : ارگان ها ، عضلات ، حواس ، سطوح تکاملی ، سوابق بیماری و وضعیت فعلی ، سوابق و ظرفیت آموزشی ، وضعیت تغذیه ، فرهنگ و محیط . کاردرمانی میتواند با ارزیابی دقیق این شرایط و تدوین راهکارهای جبرانی و مداخلاتی در این زمینه بسیاری از مشکلات را در این حوزه حل نماید.درواقع کاردرمانگر با تشخیص ریشه اصلی این اختلالات میتواند در عملکرد غذا خوردن کودک نقش موثری ایفا بکند.کاردرمانی در بهبود عملکرد غذا خوردن نقش دارد. پردازش حسی : . به ویژه در کودکان مبتلا به اوتیسم ، غذا خوردن می تواند خیلی مشکل باشد . وقتی که راجع به آنالیز رفتاری صحبت می کنیم ،پردازش حسی مد نظر ماست . گاهی تمایز بین حس و رفتار ، خیلی مشکل است . فرض کنید وارد یک کنسرت شده اید . آنجا بسیار شلوغ است و چراغ ها از همه طرف چشمک می زنند و سر و صدای زیادی از هر طرف به گوش می رسد . دور تا دور شما پر از آدم هایی است که دائما به شما تنه می زنند و بوهای مختلفی به مشام شما می رسد . اینها تحریکات حسی مختلفی است که شما دریافت می کنید و پردازش آنها می تواند بسیار مشکل باشد . این وضعیت ، مشابه زمانی است که یک کودک با غذا مواجه می شود . او با ورودی های حسی ای از قبیل نور اتاق ، تعداد افرادی که دور میز نشسته اند ، سر و صدای اطراف ، احساس صندلی ای که روی آن نشسته است ، لباسی که پوشیده است و بافت و بوی غذا از هر طرف مواجه است . پردازش این همه محرک برای کودک خیلی مشکل است و از آنجایی که او نمی داند که چگونه اطلاعات حسی را پردازش بکند ، ممکن است از خوردن غذا خودداری کند و یا آن را بعد از اینکه امتحان کرد ، پس بزند ‌.

جهت هرگونه سوال و مشاوره می توانید با مرکز کار درمانی آریان در ساعات اداری تماس حاصل نمائید..


آدرس مرکز کار درمانی آریان: تهران ، سعادت آباد ، میدان سرو، ۱۸ متری مطهری ، ۱۶ متری دوم ، گلستان یکم ، پلاک ۲ ، طبقه اول ، واحد ۴
تلفن تماس: 02122091719و02122142604

تماس با ما

Captcha
  پیام ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.