به ما بپیوندید
سعادت آباد، میدان سرو،۱۸ متری مطهری
۱۶ متری دوم، گلستان یکم، پلاک ۲
02122142604و02122091719
info@arianclinic.com
شنبه - پنج شنبه 10 الی 20
جمعه ها تعطیل

ارتباط حسی - رفتاری در کاردرمانی (قسمت دوم)

ما در طول شبانه روز، صدها و گاهی هزاران پیام را از محیط یا بدنمان دریافت می کنیم،

ما در طول شبانه روز، صدها و گاهی هزاران پیام را از محیط یا بدنمان دریافت می کنیم،  آن ها را به هم ارتباط می دهیم، به آن ها برچسب های احساسی می زنیم، یک سری پاسخ های رفتاری را تولید می کنیم، و این اطلاعات را در مغزمان ذخیره می کنیم تا به موقع از آن ها استفاده کنیم.
برای بیشتر ما، این فرآیند به طور اتوماتیک انجام می گیرد. یک آب نبات گیلاسی را در نظر بگیرید. اغلب مردم، اطلاعات حسی شان را به این صورت دریافت می کنند ( قرمز، گرد، سفت، میوه ای، خیلی چسبناک و شیرین )، و سپس تصمیم می گیرند که با آن چه کار کنند ( آن را لیس بزنند، گاز بزنند، یا این که اگر دوستش ندارند، آن را دور بیاندازند)، به آن برچسب می زنند ( این آب نبات چوبی است، خوردنش لذت بخش است، چیز خوبی است یا اینکه این آب نبات چوبی است، چیز وحشتناکی است که در آینده از خوردن آن اجتناب خواهم کرد )، و آن را با اطلاعات دیگری که دارند ترکیب می کنند ( وقتی که دارم تلویزیون تماشا می کنم، آب نبات چوبی ام را هم لیس می زنم و نمی خوابم تا سرفه ام نگیرد ). " این همان فرآیندی است که در بعضی از افراد اتفاق نمی افتد به ویژه در افرادی که ASD دارند، اغلب این افراد مشکلات حسی متوسط تا شدید دارند ". که این می تواند به طرق مختلفی خودش را نشان بدهد، از قبیل:

۱) اشکال در یک یا تعداد بیشتری از "کانال های" حسی. این فرد ممکن است که در برابر انواع خاصی از ورودی ها، بیش از حد یا کمتر از حد معمول تحریک شود و پاسخ های رفتاری غیرمعمول از خودش نشان بدهد. مثلا لباس های پارچه ای درز دار آن ها را اذیت می کند، نمی توانند زیر چراغ هایی با نور فلئورسنت کار کنند زیرا چشمک های آن را می بینند و می شنوند، با تغییر جهت سرشان فورا سرگیجه می گیرند، یا اینکه به طور غیرمعمول آستانه درد بالا یا پایینی دارند.‌

۲) به سختی ورودی های حسی را با هم ترکیب می کنند. بعضی از افرادی که مشکلات حسی دارند، تک کاناله هستند. به دلیل راهی که بدنشان از طریق آن اطلاعات را پردازش حسی می کند، آن ها در یک زمان مشخص فقط می توانند بر روی یک ورودی که از یک ارگان حسی دریافت می کنند تمرکز داشته باشند. بنابراین فردی که در پردازش اطلاعات بینایی و شنوایی با همدیگر مشکل دارد، ممکن است از تماس چشمی خودداری کند تا بهتر بتواند بشنود.

۳) وقتی که تحریکات حسی خیلی بیش از حد هستند، فرد دوست دارد که آن را ترک کند یا نسبت به آن واکنش نشان دهد. نمونه آن حالات در خود فرو رفتن است که در آن فرد رفتاری از خودش نشان داده است تا ارتباط خودش را با محیط قطع کند و گهگاه هم رفتارهای انفجاری از خودش نشان می دهد. همه ما یک سری تمایلات حسی و یک سری اجتناب های حسی داریم. تفاوت زیادی است بین بدخلق بودن به خاطر اینکه زیرپوش شما از نوع خارش آور است و اینکه زیرپوش شما مثل یک کاغذ سنباده ضخیم است که به پوست شما مالیده می شود. اگر شما هم مجبور بودید که یک کاغذ سنباده را بپوشید، ممکن بود که نتوانید دست خط خوبی داشته باشید، و شما هم ممکن بود که واکنش بدی نسبت به دوستتان که به شما ضربه ای می زند نشان دهید زیرا که ضربه او برای شما مثل یک اره بوده که می تواند کمر شتر را قطع کند! اگر که شما بیایید و رفتار او را درمان کنید، مشکل زمینه ای هنوز هم حل نشده باقی خواهد ماند. شما می توانید با تشویق کردن او، دادن پاداش به او یا حتی با تهدید کردن او کاری کنید که او مشقش را بنویسد. حتی می توانید کاری کنید که جیغ نزند و نسبت به همکلاسی اش واکنش بدی از خودش نشان ندهد. اما او هنوز هم همان زیرپوش عذاب آور را پوشیده. کاردرمانگر در کاردرمانی به شما توصیه می کند که به او لباس راحت تری بدهید تا پوست او ( گیرنده های لامسه) را تحریک نکند و در چنین شرایطی، از انجام تکالیفش هم لذت ببرد.

 

جهت هرگونه سوال و مشاوره می توانید با مرکز کاردرمانی آریان در ساعات اداری تماس حاصل نمائید.

 

آدرس مرکز کاردرمانی آریان: تهران ، سعادت آباد ، میدان سرو، ۱۸ متری مطهری ، ۱۶ متری دوم ، گلستان یکم ، پلاک ۲ ، طبقه اول ، واحد ۴
تلفن تماس:        02122091719    و   02122142604

تماس با ما

Captcha
  پیام ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.