به ما بپیوندید
سعادت آباد، میدان سرو،۱۸ متری مطهری
۱۶ متری دوم، گلستان یکم، پلاک ۲
02122142604و02122091719
info@arianclinic.com
شنبه - پنج شنبه 10 الی 20
جمعه ها تعطیل

۸ فعالیت حسی به توصیه کاردرمانان، برای سلامت مغز و بدن کودکان حساس

مسلما هیچ کتاب آشپزی ای وجود ندارد که در آن دستورالعملی برای داشتن یک برنامه حسی وجود داشته باشد.

مسلما هیچ کتاب آشپزی ای وجود ندارد که در آن دستورالعملی برای داشتن یک برنامه حسی وجود داشته باشد.خوشبختانه شما با کاردرمانگری کار می کنید که به شما کمک می کند که بتوانید تشخیص بدهید که کدام دسته از فعالیت ها برای آرام کردن کودکتان در زمانی که هیجان زده یا خسته شده است، کمک می کند. در این جا به تعدادی از فعالیت های مربوط به هوش حسی برایتان اشاره می کنیم:

۱) حرکت کنید! برای این که کودکی که هیجان زده شده و انرژی اش تخلیه نشده است را آرام بکنید، او را وادار کنید که بر روی یک ترامپولین کوچک جست و خیز بکند، روی یک توپ درمانی ضربه بزند، بالا و پایین بپرد، بپرد به روی کوهی از بالش ها، یا این که با همدیگر با موسیقی مورد علاقه اش برقصید. به جای این که از آسانسور استفاده کنید، مسیرتان را به صورت پیاده و از راه پله طی بکنید. به بیرون از خانه بروید و دوچرخه سواری و اسکوتر بازی بکنید و ادای راه رفتن حیوانات مختلف را در بیاورید.

۲) او را سنگین کنید! کودک را وادار کنید که کوله پشتی های سنگینی را حمل بکند، سبد پر از خرید را هول بدهد یا چهار چرخه پر از اسباب بازی را بکشد، کتاب هایی را حمل بکند، یا با توپ های طبی سنگین وزنی بازی بکند.

۳) شلوغ کاری بکنید! برای اینکه برای آرام کردن او فشار عمقی وارد بکنید، " یک ساندویچ بچه " بین بالش ها یا کوسن های مبل یا پادری ها درست بکنید. از یک چیز چرب دوست داشتنی مثل کره بادام زمینی برای ماساژ دادن او استفاده کنید؛ حتی می توانید رویش ژله بمالید! در تمام طول این مدت کودک را با دقت تحت نظر بگیرید تا مطمئن شوید که دارد لذت می برد.

۴) تمیزکاری کنید! او را وادار کنید که میز را با حرکات بزرگی که به بازویش می دهد، پاک کند. برای پاک کردن پنجره ها و آینه ها هم مواد پاک کننده غیر سمی در اختیارش قرار بدهید. اگر که کودکتان با سر و صدا کنار می آید، به او اجازه بدهید که روی قالی ها را جارو برقی بکشد؛ این کار باعث ایجاد ورودی های لرزشی و درک حس عمقی برای او می شود. گردگیری کردن کف اتاق هم ورودی های فوق العاده ای را برای او فراهم می کند.

۵) به او استراحت کوتاهی بدهید! در مدرسه و یا هنگامی که دارد در خانه تکالیفش را انجام می دهد، همه کودکان باید به طور مکرر " میان وعده های حسی " دریافت بکنند. این که ۵ دقیقه صندلی اش را به بالا هل بدهد، یا دیوار را فشار بدهد، چیزی را بکشد، بالا و پایین بپرد، یا این که سایر فعالیت های فیزیکی سازماندهی شده ای را انجام بدهد، به هر بچه ای احساس تمرکز و راحتی می دهد. اگر که کودکان دارند با کامپیوتر کار می کنند، آن ها باید نگاه خیره شان را برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به فواصل دور منحرف بکنند.

۶) آشپزی بکنید! یک دستورالعمل غذای خوشمزه را از کتاب آشپزی یا اینترنت پیدا کنید، وسایل مورد نیاز آن را از مغازه بخرید، همه چیز را وزن و پیمانه کنید، آن ها را باهم دیگر مخلوط کنید و هم بزنید و بخورید. برای مواقعی که می خواهید خیلی به غذا طعم دهنده اضافه نکنید، با خود کودک آشپزی بکنید تا به خاطر لذتی که از این کار می برد، راغب شود که طعم آن غذا را امتحان کند.


۷) بجوید! جویدن غذاهایی مثل دونات، تکه های میوه، و آدامس جویدن، ورودی های زیادی را به آرواره ها و دهان وارد می کند و قدرت حرکتی دهان را بالا می برد. بهتر است که از آدامس هایی استفاده کنید که فاقد کازئین و گلوتن باشند و شیرین کننده های مصنوعی و رنگ هم داخلشان نداشته باشند.

۸) بنوشید! بیش از ۸۰ درصد وزن بدن، از آب تشکیل شده است. اگر که در طول شبانه روز میزان کمی آب بنوشید، دچار سردرد، یبوست، گیجی و بد حالی می شوید. مطمئن شوید که کودکان در طول روز به میزان کافی آب سالم می نوشد. اگر که کودکتان اصرار به خوردن آب میوه دارد، آن را با مقداری آب رقیق کنید. می توانید آب خوردن او را لذت بخش بکنید؛ از این طریق که نی های بامزه ای را برای او تهیه کنید و از شیشه شیرهای غیر سمی فاقد BPA برای آب خوردنش استفاده کنید.

 

 

جهت هرگونه سوال و مشاوره می توانید با مرکز کاردرمانی آریان در ساعات اداری تماس حاصل نمائید.

 

آدرس مرکز کاردرمانی آریان: تهران ، سعادت آباد ، میدان سرو، ۱۸ متری مطهری ، ۱۶ متری دوم ، گلستان یکم ، پلاک ۲ ، طبقه اول ، واحد ۴
تلفن تماس:        02122091719    و   02122142604

تماس با ما

Captcha
  پیام ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.