هر کسی اضطراب را به عنوان پاسخی به استرس تجربه می‌کند . اضطراب می‌تواند به یک فرد کمک کند که با یک وضعیت دشوار یا چالش برانگیز مقابله کند ، مانند امتحان دادن،هدایت کردن اضطراب به رفتارهای مثبت ، به عنوان مثال ، مرور دروس پیش از زمان امتحان برای کاهش اضطراب. با این حال ، هنگامی که اضطراب بصورت یک ترس غیرمنطقی از فعالیت‌ها و موقعیت‌های آشنا ، پس دیگر یک مکانیزم مقابله نیست .

 

اختلالات اضطرابی

این اختلالات معمولا ً در کودکی در سن ۶ سالگی ، یا در نوجوانی آغاز می‌شوند و می‌توانند به طور قابل‌توجهی با عملکرد فعالیت های روزانه تداخل داشته باشند.

تشخیص و راهنمای آماری اختلالات ذهنی ( DSM - IV - TR ) ۵ نوع اختلالات اضطرابی را شناسایی می‌کند :

 

اختلال وسواس اجباری  OCD ) )

اختلال استرس ( ( PTSD

 اختلال اجتماعی یا خاص posttraumatic))

هراس‌ها ،

اختلال اضطراب فراگیر

 

 اختلال اضطرابی و اختلال اضطراب عمومی .علایم رایج عبارتند از:

 

۱. نگرانی بیش از حد وغیرقابل توضیح

۲. مشکل مدیریت نگرانی

۳. بی‌قراری و یا انرژی عصبی غیرقابل توضیح

۴. احساس خستگی همیشگی

۵. عدم تمرکز و یا از دست دادن افکار

۶. عصبانیت

۷. تنش ماهیچه ها و انقباض عضلات

۸. اختلالات خواب

 

 

 

تصویربرداری های اخیر از مغز در حال حاضر می‌تواند زیست‌شناسی اختلالات اضطرابی را نشان دهد. این نوع ازمطالعات ، فعالیت های مغزی غیر معمول در کودکان مبتلا به اختلالات اضطرابی را آشکار کرده‌ است ک این نوع اختلالات در زنان بیشتر از مردان است . تحقیقات همچنین به تعیین روش‌های موثر درمان کمک می‌کند ..

علائم اضطراب می‌توانند با توانایی کودک برای انجام فعالیت‌های مدرسه ، مشاغل انتخابی و فرصت‌های اجتماعی تداخل داشته باشند . ترس از شکست ، نگرانی در مورد داشتن یک حمله وحشت و یا ترس از خجالت می‌تواند منجر به عدم مشارکت یک کودک با وجود اینکه ممکن است بخواهد باشد ، شود . این تجربیات می‌تواند منجر به انزوای اجتماعی شود و منجر به عملکرد ضعیف شغلی در تمام حوزه‌های مهارت زندگی شود .

 

اختلالات اضطرابی چگونه سلامت عاطفی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند ؟

مشارکت در موقعیت‌های اجتماعی و مشاغل می‌تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد اما اختلالات اضطرابی میتوانند تصویر کودک  از خود را تحریف کند وعادات روتین و نقش‌ها را مختل کند و کیفیت کلی زندگی  به خاطر علایم اصلی تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند .

متخصصان کاردرمانی می‌توانند نقش مهمی در رفع اضطراب ایفا کنند. آنها با انجام فعالیت‌های لذت بخش که سطوح  برانگیختگی و آرام‌سازی را ارتقا می‌دهند ، استراتژی‌هایی برای مدیریت نشانه‌ها و برای ارتقای عملکرد شغلی بکار میبرند.

متخصصان کاردرمانی می‌توانند نقش مهمی در کار با همسالان واعضای خانواده ایفا کنند .

متخصصان کاردرمانی می‌توانند کل رویکردهای جامعه را ارتقا بخشند.

متخصصان ممکن است مداخلات هدفمند را برای مدیریت دانش آموزان استفاده کنند .

متخصصان کاردرمانی می‌توانند با معلمان هم‌کاری کنند .

متخصصان کاردرمانی میتوانند با مداخلات در کلاس ، عملکرد اجرایی یک کودک مضطرب را ارتقا ببخشند.

 

 

 

 

 

 

لینک منبع