کاردرمانی بخش مهمی از برنامه توان‌بخشی است چون به افراد اجازه می‌دهد تا به سبک زندگی مولد  خود برگردند . بیش از یک سوم کاردرمانگران با بزرگسالانی کار می‌کنند که تحت‌تاثیرعلائم بیماری ، جراحت ، معلولیت یا وضعیت سلامت روانی قرار گرفته‌اند . در واقع ، کاردرمانگران اغلب طرفدار افراد مسن هستند و با گروههای اجتماعی همکاری می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که هر کدام از این نهادها به سالمندان اجازه میدهند تا استقلال خود را حفظ کنند . کاردرمانی به سالمندان کمک می‌کند تا بر محدودیت‌ها یا چالش‌ها غلبه کنند .

 

ADLs و کاردرمانی برای سالمندان

 

کاردرمانی اغلب با استفاده از ابزارهای سازگار ، فعالیت‌های معناداری برای بهبود مهارت‌های زندگی و مشارکت در فعالیت های روزمره همراه دارد . کاردرمانگران  از طریق آموزش ، تکنیک‌های توان‌بخشی و تمرین ، یادگیری مجدد و بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف ، قدرت و چالاکی را تقویت می‌کنندبر خلاف فیزیوتراپی , که بر بازیابی قدرت ماهیچه‌ها , انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت تمرکز دارد , کاردرمانی کلید احیا توانایی انجام فعالیت‌های اصلی زندگی روزمره ( ADLs ) است.  کاردرمانی به سالمندان اجازه می‌دهد تا جای ممکن مستقل بمانند , و امید دارند که آن‌ها را به سبک زندگی قبل از بیماری و یا قبل از آسیب برسانند .

 

 

برخی از فعالیت‌های کاردرمانی در زمینه بزرگسالان  :

 

خوردن و رژیم غذایی

تحرک - بالا رفتن و پایین رفتن و اجرای فعالیت‌ها

بهداشت فردی / مسواک زدن  ، شستن و شانه زدن ، و غیره .

استفاده از توالت و نظافت شخصی

فعالیت‌های روزمره پیچیده ای مانند آشپزی ، نوشتن ، تمیز کردن و غیره .

 

کاردرمانگران می‌توانند با ایجاد محیطی امن به خانواده ها  در جهت راحت‌تر زندگی کردن کمک کنند آن‌ها از خانه بازدید خواهند کرد و وسایل کمکی برای بهبود خانه را توصیه میکنند تا آنها وظایف خود را انجام دهند و تا جایی که ممکن است ایمن زندگی کنندبا پیشرفت درمان ، کاردرمانگر به طور منظم برنامه مراقبت شخصی را ارزیابی کرده و هر گونه تغییرات لازم را انجام می‌دهد و اینکه کدام اهداف برآورده می‌شوند را مورد مشاهده قرار میدهد و برنامه مداخله ای را برای انطباق با مهارتهایی که نیازمند تمرینات کاردرمانی بیشتری هستند را تنظیم میکنند .

 

 

لینک منبع