مطالعه جدیدی از والدین نشان می‌دهد که درمان یکپارچگی حسی عملکرد روزانه کودکان مبتلا به اوتیسم را بهبود می‌بخشد . این تحقیق ، زیر نظر کاردرمانگران در دانشکده مشاغل پزشکی فیلادلفیا ، به صورت آنلاین در مجله اوتیسم و اختلالات رشدی به چاپ رسید .علایم اوتیسم اغلب شامل اختلال در پردازش اطلاعات حسی مانند بافت‌ها ، صداها ، بوها ، سلایق ، روشنایی و حرکتی است . این مشکلات می‌توانند باعث ایجاد شرایط غیرعادی شوند . آن‌ها می‌توانند با کارکرد فعالیت های روزانه آنها تداخل پیدا کند و حتی افراد و خانواده‌های آن‌ها را منزوی کنند .

" این مطالعه یکی از اولین مطالعاتی است که نشان می‌دهد کاردرمانی حسی در کمک به رفع مشکلات حسی کودکان اوتیستیک موثر است و میتواند عملکرد روزانه آنها را بهبود ‌بخشد . "درمان یکپارچگی حسی ، که توسط کاردرمانگر انجام می‌شود ، از فعالیت‌های نمایشی با روش‌هایی استفاده می‌کند که نحوه واکنش مغز به حس لامسه ، شنوایی ، بینایی  و حرکتی را تغییر می‌دهد . پیر اشاره می‌کند : " اثربخشی این درمان استفاده از تکنیک‌های مختلفی بوده‌است که تحت نام یکپارچگی حسی مورد استفاده قرار گرفته‌اند . "

 

 

 

یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که درمان یکپارچگی حسی زمانی موثر است که کاردرمانگر از همه ی امکانات کاردرمانی برای تحریک نواحی حسی مغز استفاده کند.

حساسیت شدید به صدا و نور ممکن است باعث بیخوابی کودک در شبانه روز شود و هدف کاردرمانی باید افزایش تحمل صداهای معمولی در کودک برای خوابیدن در شب باشد . برای کودکی که از لمس کردن غذا متنفر است ، هدف ممکن است کاهش حساسیت لامسه  باشد تا کودک بتواند به راحتی یک وعده غذایی بخورد .

محققان در آزمایشی به طور تصادفی کودکان مبتلا به اوتیسم را به دو گروه تقسیم کردند .  گروه کنترل " درمان معمولی و سنتی " را به مدت دو هفته دریافت کردند و گروه آزمایش سه ساعت در هفته درمان یکپارچگی حسی دریافت کردند .در پایان مطالعه ، تحلیل آماری نشان داد که کودکان در گروه یکپارچگی حسی به طور معناداری در رسیدن به اهدافشان امتیاز بالاتری کسب کردند . علاوه بر این ، آزمون‌های استاندارد شده نشان داد که کودکان تحت درمان یکپارچگی حسی نیازمند کمک کمتری از والدین خود در مراقبت از خود و موقعیت‌های اجتماعی هستند .

پژوهشگران می‌گوید : "  کاردرمانی میتواند با تغییر نحوه پردازش حسی در مغز ، به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند تا درک بهتری از اطلاعات حسی که دریافت می‌کنند و استفاده بهتر از آن در کارهای روزمره داشته باشند. " این گروه مطالعات بیشتری را برای اثبات پیامد های این درمان ، دنبال میکنند تا ببینند آیا بهبودی در طول زمان پایدار میماند یا خیر.

 

لینک منبع