ادراک عمق چیست؟


ادراک عمق یکی از مهارتهای پردازش بینایی است که برای ما این امکان را فراهم می آورد تا اطلاعات بینایی مختلف را در ابعاد متفاوتی درک کنیم. آکادمی چشم پزشکی، ادراک عمق را به عنوان توانایی دیدن اشیا در سه بعد مختلف (از جمله طول، عرض و عمق) و قضاوت در مورد این که یک شی چقدر از ما دور یا به ما نزدیک است توصیف میکند. برای درک این مهارت بینایی بهتر است ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

نقص در ادراک عمق

نقص در ادراک عمق می تواند کودک را با چالش های قابل توجهی مواجه نماید. افرادی که با اختلال در درک عمق دست و پنجه نرم می کنند ممکن است با انواع ورزش ها و فضاهای آشنا و نا آشنا مشکل داشته باشند و حتی ممکن است نتوانند رانندگی کنند. این مثال ها تنها موارد محدودی هستند که ممکن است تحت تأثیر این نقص قرار گیرند، اما در حقیقت، همه ی بخش های زندگی یک فرد تحت تأثیر ضعف در ادراک عمق قرار خواهند گرفت.

علائم نقص در ادراک عمق عبارتند

· تاخیر در چهار دست و پا راه رفتن و یا پیاده روی
· استرس یا ترس از رفتن از یک سطح به سطح دیگر
· مقاومت در برابر بالا رفتن و یا پایین امدن از پله ها
· مبالغه کردن در مورد فضای موجود در پارکینگ و یا بین خطوط پارک
· سقوط مکرر
· ناتوانی در ضربه زدن یا گرفتن به توپ – زیرا یا خیلی زود و یا خیلی دیر  عکس العمل نشان می دهند
·  برخورد با مبلمان، دیوارها یا اقلام موجود در محیط آشنایی که موقعیتشان عوض نشده است
· مشکل در پیش بینی فضای مورد نیاز برای تجهیزات زمین بازی
· خطا در پیش بینی میزان تلاش لازم برای رسیدن به یک ایتم
·  سنگین و با احتیاط قدم برداشتن در هنگام پایین امدن از پله ها
· افتادن مکرر از پله ها

خب سوالی که پیش می آید این است که اگر فرد با مشکلات بینایی در کلنجار باشد چه اتفاقی می افتد ؟
هنگامی که بعد از ازمایش کاردرمانی ، مشکلات بینایی مطرح می شود، بهتر است که خانواده به یک چشم پزشک مراجعه نمایند.

یک چشم پزشک، ارزیابی کاملی را انجام خواهد داد و برای رفع مشکلات بینایی، نیاز به لنزهای اصلاحی، درمان بینایی و یا برنامه های خانگی را تجویز خواهد کرد.

به عنوان یک کار درمانگر، لازم است که ما قبل از درمان دست خط و یا تاخیر در ادغام تصاویر بینایی، از نبود هیچگونه مشکل بینایی مطمئن شویم تا بتوان اطمینان حاصل کرد که بهترین مسیر ممکن برای پیشرفت و موفقیت کودک در پیش گرفته شده است.

ابزار ارزیابی بینایی کاردرمانی


کاردرمانگران باید به ارزیابی مشکلات بینایی بپردازند تا دریابند که میزان مشکلات فرد چقدر است و چگونه این مشکلات میتوانند بر عملکرد فرد تأثیر بگذارند. جدیدترین ابزار ازمایش بینایی یک ابزار مفید برای شناسایی اختلالات بینایی مختلف است. انجام آزمایشات بینایی  می تواند در محیط کلاس درس، مطب پزشک، درمانگاه، و یا در خانه انجام شود..این ابزار آزمایش بینایی توسط یک کاردرمانگر ابداع شده و اطلاعاتی را در مورد اصطلاحات بینایی ارائه نموده و به، سوالات متداولی که در رابطه با مشکلات تصویری مطرح می شوند پاسخ می دهد و انواع روش های آزمایش بینایی و سایر ابزارهایی که درمانگران در ازمایشات بینایی خود از آنها استفاده می کنند ارائه می نماید.