کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم اغلب در مدیریت وظایف روزمره مانند لباس پوشیدن، مسواک زدن دندان، بستن کیف مدرسه و مرتب کردن میز دچار مشکل می‌شوند.وظایفی مانند این قبیل نیاز به توانایی برنامه‌ریزی دارد و انجام دادن کارهایشان بدون حواس‌پرتی نیاز به یادآوری دارد.این می‌تواند یک چالش برای بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم باشد، بنابراین به کمک و آموزش اضافی نیاز دارند.

شما می‌توانید به کودک اوتیسم خود تعلیم دهید که کارها را به بخش های کوچک تقسیم کند و به صورت گام به گام برای هرموفقیت کوچکی در طول انجام کارها جایزه ‌در نظر بگیرید.این تکنیک، آموزش گام‌به‌گام زنجیره ای  نامیده می‌شود .

 

آموزش مهارت‌های روزمره به کودکان مبتلا به اختلالات اوتیسم

مرحله ۱

انتخاب هدف مناسب :اولین قدم این است که هدفی را انتخاب کنید که متناسب با سن و توانایی‌های فرزندتان باشد.برای مثال، اگر کودک خود را در هنگام لباس پوشیدن به چالش بکشید، می‌توانید بر روی لباس پوشیدن تمرکز کنید.

مرحله 2

تجزیه و تحلیل تکالیف: آنها  را به بخش‌های کوچک‌تری  تقسیم کنید.برای مثال :مسواکت رو بردار. خمیر دندون بریز . مسواکت رو خیس کن . دندوتانو مسواک بزن . دهنت رو بشور و ...

مرحله 3

هر گام را آموزش بدهید وقتی کودکانتان مرحله اول  را فراگرفت وارد گام دوم شوید.

میتوانید کارها را از آخر یا اول آموزش بدهید :

  • اولین گام از انجام یک فعالیت را نشان دهید و بتدریج گام های بعدی را نشان بدهید.
  • آخرین مرحله را آموزش دهید و به عقب برگردید .

هرگز هدیه و پاداش را فراموش نکنید برای مثال میتوانید بگویید : آفرین ,کارت خوب بود ,بیا ببوسمت و... همیشه  هدیه را بعد از پایان کارها به آنها بدهید.

کاردرمانی ذهنی میتواند کمک بسزایی در تسهیل درمان و یادگیری گام به گام نماید.

 

لینک منبع