pull-icon
logo-mobile

لینک های اصلی

avatar

پنل کاربری

آفلاین

حساب شما

داشبورد

خروج از سیستم

صفحه اصلی/کاردرمانی جسمانی

کاردرمانی جسمانی

 

دراین قسمت در مورد کاردرمانی جسمانی و به حیطه کاربرد آن با توجه به رویکرد انتخابی مرکز کاردرمانی آریان در مورد کودکان دارای اختلال رشدی بحث می شود. به صورت کلیتوانایی یک کاردرمانگر برای ویزیت یک  بیمار مراجعه کننده  به خصوص در بخش جسمانی یک کلینیک کاردرمانی، وابسته به درنظر گرفتن چند عامل است که به ترتیب ذیل خواهد

بود:

1.اختلالی که برای کودک به وجود آمده است.

2.محدودیت هایی که این اختلال برای او ایجاد میکند.

3.مکان یا محیطی که کودک با اختلالش در آن زندگی میکند.

4.تجارب شخصی فرد کاردرمانگر کودک.

5.آموزش ها و تخصص ویژه کاردرمانگر بنا بر معیارهای مورد قبول یک جامعه.

6.رفتار ،انگیزش و به کلی حالت خود فرد بیمار نسبت به اختلال به وجود آمده(در کودکان خلق کودک مد نظر است)

 

البته استفاده  از موارد بالا  به تنهایی نمیتواند تکیه گاه مناسبی برای تصمیم گیری نهایی باشد.بلکه شرکت در گروه های چند تخصصی که به صورت کلی در کشورمان کمی بدان بیتوجهی میشود،میتواند پختگی تصمیم نهایی کاردرمانگر را برای برنامه ریزی بلند مدت و میان  مدت  مداخله ای تقویت کند. به طور کلی و بر اساس چهارچوب تمرینی کاردرمانی(OTPF1) کاردرمانگران باید برای شروع کار بدانند چه تمرینی یا فعالیتی باید انجام دهند(Occupational therapy Domain) و در مرحله دوم بدانند  چگونه آن ها را انجام دهند.(Occupational Therapy Process).در واقع کسانی که از این تقسیم بندی ها سود می برند کاردرمانگران، فرد مراجعه کننده و خانواده آنها و در نهایت جامعه خواهد بود.

زیرمجموعه های قسمت Domainدر ایجاد بینش یک کاردرمانگر نسبت به کارش عبارتند از:

 

1.عملکردهای فرد نسبت به کارش.

هایی که نیاز به تفکر بیشتری دارد و مبنای آن تعامل فرد با محیط اطرافش است.مثل مراقبت از حیوانات خانگی،استفاده از وسایل  ارتباط  جمعی،آمده کردن غذا،ساختن و آماده کردن غذا.)فعالیت های روزمره زندگی(فعالیت هایی که بیشتر به جنبه شخصی روزمره  زندگی فرد اهمیت میدهد مثل حمام  کردن،غذا خوردن و..) ،فعالیت های ابزاری روزمره زندگی(فعالیت

2.مهارت های مربوط به عملکردهای مختلف فرد.الف)مهارت های حرکتی. ب)مهارت های پردازشی. مهارت های ارتباطی و تعاملی.

 

3.الگوهای عملکردی فرد. عادتی روزمرگی ، نقش آفرینی

4.نیازهای انجام فعالیت.اشیایی که استفاده خواهند شد و ویژگی های آنها. نیازهای محیطی. نیاز های اجتماعی. ترتیب و زمان بندی ،عملکرد های بدنی لازمه. ساختارهای بدنی لازمه.

5.زمینه انجام این  فعالیت در فرد.

6.عوامل مربوط به  خود فرد بیمار. عملکرد های بدنی ، ساختارهای بدنی

زیرمجموعه های مربوط به قسمت پردازش در ایجاد بینش یک کاردرمانگر نسبت به کارش عبارتند از:ارزیابی اولیه ، مداخله درمانی ، نتیجه گیریالبته مواردی که در بالا ذکر شدند در مورد هربیماری که به کاردرمانی مراجعه کند صدق میکند. موارد فوق ترجمه ای از فصل اول کتاب مرجع کاردرمانی در اختلالات جسمانی پدرتیسال 2010 می باشد که مسلما اجرای چنین دستوراتی برای هر کاردرمانی مایه پیروزی خواهد بود. مرکز کاردرمانی آریان تلاش میکند مفاهیم ابتدایی و بنیادین مربوط به کاردرمانی دراختلالات جسمانی را با توجه به اصول و شرایط فوق در مورد مراجعه کنندگان این بخش به اجرا درآورد. سیاست کلی مدیریت مرکز کاردرمانی آریان آقای مجید نعیمی ،استفاده ازتمامی ظرفیت های موجود در زمینه اشاعه رشته کاردرمانی و اجرای صحیح ملازمات آن در بخش های تخصصی یک کلینیک توانبخشی کودک می باشد. بر اساس همین کتاب مرجع(Occupational Therapy Practice skills for physical Dysfunction:2010) اختلالات جسمانی که یک کاردرمانگر میتواند برای آن برنامه مفید مداخلاتی داشته باشد شامل موارد ذیل می باشد:

سکته مغزی

 ضربه مغزی

 بیماری های دژنراتیو سیستم عصبی مرکزی

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

 آلزایمر

 هانتینگتون

ام اس ان

 پارکینسون

 آسیب نخاعی

اختلالات واحد حرکتی 

نوروپاتی های محیطی 

سندرم گیلن باره

 پلیومیلیت

 آسیب های اعصاب محیطی

 سندرم پست پلیو

 میاستینی گراویس

 دیستروفی عضلانی

آرتریت ها

 آسیب های دست

اندام فوقانی  

شکستگی  های  لگن

 تعویض مفصل اندام تحتانی

 کمر درد

سوختگی ها 

قطع عضو 

 پروتز اندام مصنوعی

 بیماری های قلبی و ریوی

 سرطان

 عفونت ها 

ایدز .

کاردرمانی جسمانی بزرگسالان. به طور کلی مرکز کاردرمانی آریان با توجه به در اختیار داشتن کاردرمانگران مجرب و آموزش دیده که در گروه بهترین کاردرمانگران قرار دارند فرآیندکاردرمانی جسمانی را بوسیله رویکرد های نوین و با اهداف بلند مدت ،میان مدت و کوتاه مدت در مورد بیماران مراجعه کننده انجام میدهد.

 

برای مشاهده ی ویدئوهای کاردرمانی جسمانی بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

 http://www.aparat.com/v/L7lrc

 

http://www.aparat.com/v/QdVJb

http://www.aparat.com/v/tMeWl

http://www.aparat.com/v/9rSmt

http://www.aparat.com/v/RXarq